żywność funkcjonalna aromaty spożywcze porady żywieniowe diety Aktualności
Nowość w FoodConcept - Mieszanki przypraw
więcej

Żywność funkcjonalna
więcej

Dodatki funkcjonalne
więcej

Technologie dla przemysłu spożywczego
więcej

Porady żywieniowe- diety
więcej

Aktualna strona: aktualności

Mieszanki przypraw


Mieszanki przypraw to produkty wykonane z przypraw naturalnych tj. : pieprz, papryka, gałka muszkatołowa, imbir, ziele angielskie, czosnek, cebula, majeranek, liść laurowy, tymianek, oregano, szałwia, mięta i wiele innych.

Można mieszać przyprawy naturalne o różnym stopniu rozdrobnienia- zmielenia lub przyprawy w formie liści lub płatków. Mieszanki przypraw mają różnorodne zastosowanie. Mogą być dodatkiem smakowym do wędlin, pasztetów i innych produktów z mięsa wieprzowego, wołowego lub drobiu. Mogą aromatyzować dania gotowe jak: sosy, zupy, hamburgery, kotlety, gulasze, itp.

Mieszanki przypraw
można wykonać samemu lub kupić już gotowe w sklepie. Istnieją zakłady przemysłowe produkujące mieszanki przypraw na specjalne zamówienia, dla konkretnych klientów i do sprecyzowanych zastosowań. Duże zakłady mięsne lub garmażeryjne zaopatrują się wyłącznie w gotowe mieszanki przypraw, nie tworzą w swoich zakładach mieszanek, kupują już gotowe, zrobione na zamówienie o ściśle kontrolowanej jakości np. mieszanki przypraw do kabanosów lub krakowskiej suchej czy do pasztetu podlaskiego itp.

Producenci flaczków, bigosów, kebabów, fasolki po bretońsku itp. produktów garmażeryjnych również korzystają z gotowych mieszanek przypraw zrobionych według ich własnych receptur o powtarzalnej jakości i smaku.